Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego
O mnie
Szczęśliwy ojciec dwóch synów  - Sebastiana  i Maćka. Absolwent Akademii Górniczo - Hutniczej ...
Bezpłatne konsultacje prawne

Laureaci konkursu "Dziedzictwo Majowe" w Sejmie

Strona główna » Aktualności » Laureaci konkursu "Dziedzictwo Majowe" w Sejmie

wielkość tekstu:A | A | A

W dniu 28 czerwca 2012 roku Poseł Artur Dunin gościł w Sejmie zwycięzców III edycji konkursu Majowe Dziedzictwo – „Szkoła po naszemu" organizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich EZG oraz Redakcję Portalu EZG.INFO.PL Uczniowie: Jakub Czarnecki i Marta Ambroziewicz z II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie, Łukasz Dryńkowski z Zespołu Szkół nr 3 im. W. Grabskiego w Kutnie,  Kamil Klimczak z SLO im. R. Traugutta w Zgierzu, Natalia Wodras z Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy wraz z Panią Dyrektor II LO im. J. Kasprowicza w Kutnie – Panią Dorotą Stańską w towarzystwie Dyrektor Biura Poselskiego Katarzyny Skonieczki oraz asystentów posła bardzo wcześnie rano udali się do Warszawy. Dodatkową atrakcją była możliwość przetestowania nowo otwartej autostrady A2 na odcinku Stryków - Warszawa. Jak się okazuje można się dostać do stolicy w naprawdę krótkim czasie po równej, dwupasmowej i bardzo wygodnej drodze.
Po otrzymaniu przepustek rolę przewodnika przejął asystent posła Piotr Ogrodowczyk ponieważ trwało nadal posiedzenie Sejmu. Pierwszym etapem zwiedzania była tzw. galeria, czyli miejsce skąd można obserwować posiedzenie Sejmu. Na mównicy omawiał właśnie sprawozdanie komisji rolnictwa i rozwoju wsi Poseł Artur Dunin. To właśnie tutaj laureaci zapoznali się z istniejącą od wielu lat „strukturą" sali posiedzeń, czyli jak są przydzielane miejsca członkom poszczególnych ugrupowań, kim są osoby, które zajmują miejsca w bezpośrednim sąsiedztwie marszałka prowadzącego obrady oraz gdzie znajdują się miejsca dla gości i członków rządu.
Kolejnym etapem zwiedzania gmachu Parlamentu  była Sala Kolumnowa w której odbywają się posiedzenia największego klubu w aktualnej kadencji Sejmu. Rolę przewodnika od tej pory przejął poseł Dunin. Ponieważ wielu osobom Sala Kolumnowa kojarzy się przede wszystkim z medialnych przekazów pokazujących prace komisji śledczych, które właśnie tutaj mają swoje posiedzenia, laureaci poznali bardzo wiele ciekawostek z nią związanych.
Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie kuluarów sejmowych, w których pojawiła się możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z osobami, które na co dzień można oglądać w telewizji. Laureaci mieli również możliwość zobaczyć jak wygląda od środka pomieszczenia, które zajmuje klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej oraz Kancelaria Senatu. Na prośbę posła została otwarta sala plenarna Senatu i laureaci konkursu zapoznali się z zupełnie innym sposobem działania izby wyższej parlamentu. Podczas oprowadzania poseł zapoznał swoich gości z historią Sejmu tą dawniejszą i tą nowszą, opowiedział o kuluarach, pracach komisji oraz wiele anegdot z życia parlamentu.
Przemierzając wraz z Posłem Duninem niekończące się korytarze sejmowe mieli możliwość na własne oczy, ale również „nogi” zobaczyć jak duży jest gmach parlamentu. Poseł Dunin zaprosił laureatów do jednej z sal, gdzie odbywało się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, której jest wiceprzewodniczącym.
Ostatnim etapem wycieczki była prezentacja Sejmu „od kuchni” – czyli hotel poselski. Z lekkim zdziwieniem goście zobaczyli, że pokoje jakie mają do dyspozycji parlamentarzyści nie są żadnym luksusem, wręcz przeciwnie, jest to jeden niewielki pokój z łazienką i wystrojem pamietający „epokę Gierka”. Usłyszeli jednak od Posła, że dla niego jest to zupełnie wystarczające pomieszczenie, ponieważ i tak większość dnia spędza na obradach, posiedzeniach komisji i różnego rodzaju spotkaniach.
Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem z posłem w restauracji sejmowej. W zgodnej opinii laureatów konkursu wycieczka była bardzo udana.
Dodatkową niespodzianką dla laureatów Konkursu „Szkoła po naszemu” była wizyta w Ministerstwie Edukacji Narodowej gdzie całą grupę podjęła osobiście Pani Minister Krystyna Szumilas. Każda z nagrodzonych osób przedstawiła swoją wizję zmian w edukacji i podejście do aktualnie wprowadzanych reform. Mimo, że zdania były różne, przeważały jednak te pozytywne co bardzo ucieszyło Panią Minister. Wszyscy laureaci przekazali swoje prace konkursowe na ręce Pani Minister Edukacji, w zamian otrzymali symboliczne pamiątki i zostali zaproszeni do zwiedzania gmachu Ministerstwa. Jeden z pracowników opowiedział jego historię, jednocześnie pokazując niedostępne na co dzień pomieszczenia. 
 „Bardzo się cieszę, że moim gościom podobała się wizyta w Sejmie – mówi poseł Artur Dunin – optymizmem napawa mnie fakt, że młodzież interesuje się zachodzącymi zmianami i ma własne poglądy oraz pomysły na przyszłość. Cieszę się, że miałem możliwość zaprezentować Sejm i jego pracę z zupełnie innej strony oraz poszerzyć wiedzę tych bardzo zdolnych uczniów w zakresie Wiedzy o Społeczeństwie. Było mi niezmiernie miło, że Pani Minister Szumilas zgodziła się przyjąć laureatów konkursu i chętnie podjęła rozmowę z nimi na temat zmian w oświacie, mimo, że następnego dnia było zakończenie roku szkolnego.
 

 

Laureaci konkursu "Dziedzictwo Majowe" w Sejmie

zdjęć w galerii: 78
przejdź do galerii

czytano: 2246 razy

źródło: Piotr Ogrodowczyk, materiały prasowe Biura Poselskiego Artura Dunina

Strona główna
Artur Dunin - poseł na Sejm RP