Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego
O mnie
Szczęśliwy ojciec dwóch synów  - Sebastiana  i Maćka. Absolwent Akademii Górniczo - Hutniczej ...
Bezpłatne konsultacje prawne

Konferencja dotycząca praw i sytuacji osób niepełnosprawnych

Strona główna » Aktualności » Konferencja dotycząca praw i sytuacji osób niepełnosprawnych

wielkość tekstu:A | A | A

Konferencja dotycząca praw i sytuacji osób niepełnosprawnych

„Jestem osoba niepełnosprawną – mieszkam w Zgierzu”

           

W dniu 11 września w Urzędzie Miasta Zgierza z inicjatywy Radnego Marka Hilińskiego odbyła się konferencja „Jestem osobą niepełnosprawną – mieszkam w Zgierzu”. W moim imieniu w spotkaniu uczestniczyła Katarzyna Skonieczka – Dyrektor Mojego Biura Poselskiego. Zaproszone osoby powitała Bożenna Piotrowska Dyrektor Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Zgierzu.

„Dla osób niepełnosprawnych bardzo ważne jest aby byle częścią społeczności lokalnej i to jest rola samorządu, władz i radnych. Osoby niepełnosprawne i ich rodziny potrzebują wsparcia, ale również możliwości samorealizacji. Potrzebują dostępu do służby zdrowia, nauki, samodzielnych mieszkań

Po projekcji filmu pt. „Moja sztuka – Moje życie „otwarto panel dyskusyjny podzielony tematycznie na problemy z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne.

            Pierwszym była służba zdrowia. W tej części głos zabrała pani Katarzyna mama 4 letniej Basi z rzadką chorobą genetyczną, która zwróciła uwagę na problem z dostępem do lekarzy specjalistów: „Główny problem to niewystarczająca dostępność do lekarzy dentystów którzy podjęli by się leczenia naszych dzieci w narkozie. Trzeba jechać do Łodzi gdzie w instytucie Stomatologii wykonywane są takie zabiegi ale okres oczekiwania to nawet miesiąc”.

O problemach w sferze edukacji mówiła pani Justyna, mama 11 letniej Wiktorii: „Jest zbyt mało placówek w której pedagodzy maja przygotowanie do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Głównym problemem jest niewystarczająca samochodów przygotowanych do przewozu niepełnosprawnych uczniów do szkół, a w samych placówkach bariery architektoniczne. W większości co prawda są już podjazdy, ale gdy dziecko przekroczy już próg szkoły skazane jest na pomoc nie może być samodzielne. Brak toalet przystosowanych do potrzeb dzieci na wózkach czy poruszających się o kulach, a i brak wykwalifikowanej opieki medycznej szczególnie dla epileptyków czy osób samo okaleczających się jest poważnym problemem

Na temat roli pracy w życiu osoby niepełnosprawnej głos zabrała Beata Gawron z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. „Praca jest bardzo ważna wręcz niezbędna. Pozwala osobie niepełnosprawnej podnieść statut społeczny, usamodzielnić  się, poczuć się osobą ważną i docenioną. W 2006 r. powstały 3 centra aktywizacji zawodowej „Dzwoni” z czego jedno w Zgierzu posiadające status agencji pracy, doradztwa zawodowego, których zadaniem jest wprowadzanie osób niepełnosprawnych na otwarty rynek pracy. W chwili obecnej współpracuję z blisko 50 firmami w tym również ze Zgierza, gdzie te osoby odbywają praktyki zawodowe, staże, a niejednokrotnie pracują. Problem na który wszyscy zwrócili uwagę to usamodzielnienie się osób niepełnosprawnych. Stworzenie mechanizmów pozwalających na finansowanie mieszkań treningowych, chronionych i asystentów. Osób które pomagały by wkraczać w samodzielne życie osobom niepełnosprawnym.

Konferencja dotycząca praw i sytuacji osób niepełnosprawnych

zdjęć w galerii: 9
przejdź do galerii

 

czytano: 2414 razy

źródło: Artur Dunin

Strona główna
Artur Dunin - poseł na Sejm RP