Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego
O mnie
Szczęśliwy ojciec dwóch synów  - Sebastiana  i Maćka. Absolwent Akademii Górniczo - Hutniczej ...
Bezpłatne konsultacje prawne

Harcerstwo w Zgierzu ma już 100 lat

Strona główna » Aktualności » Harcerstwo w Zgierzu ma już 100 lat

wielkość tekstu:A | A | A

15 września ulicami Zgierza w szyku dwójkowym defiladowały ze sztandarem Hufca Zgierz gromady, drużyny oraz szczepy ZHP sygnalizując mieszkańcom, że zbliża się moment uroczystego apelu. W tym roku okazja jest bardzo szczególna, ponieważ obchodzona jest 100 rocznica Hufca Zgierskiego. W tym samym czasie w Parku Miejskim „Kwaterka” kończyła rozstawianie biwakowiska, czyli namiotów będących zapleczem dla planowanych na późniejsze godziny gry i zabawy.

Uroczysty apel tradycyjnie rozpoczął się od wprowadzenia sztandaru Hufca Zgierskiego oraz złożenia meldunku Komendantowi Chorągwi Łódzkiej Harcmistrzowi Ewie Grabarczyk oraz odśpiewaniem hymnu Związku Harcerstwa Polskiego. Obecni podczas apelu byli: poseł na Sejm RP Artur Dunin, prezydent Zgierza Iwona Wieczorek oraz Bożena Ziemniewicz, radna Sejmiku Wojewódzkiego.
Harcerstwo w Zgierzu istnieje, licząc bardzo dokładnie, już ponad 100 lat – pierwsi skauci pojawili się około roku 1911. 1-ego października 1919 r. został utworzony w Zgierzu Hufiec Męski ZHP, a wkrótce potem powstał Hufiec Żeński. Od wielu lat harcerze wychowują kolejne pokolenia młodzieży. Sposób wychowania, od szeregu lat jest jedyny w swoim rodzaju, charakterystyczny tylko dla tej organizacji i zarazem bardzo skuteczny. Wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z metodą harcerską odbywa się w podstawowych jednostkach organizacyjnych – gromadach zuchowych, drużynach harcerskich, starszo - harcerskich i wędrowniczych. Wszystkie one razem tworzą Hufiec Zgierski.

- Wiele osób dziwi się że już od dwóch lat obchodzimy 100 urodziny. Sprawa jest bardzo prosta, w 2010 roku obchodziliśmy 100 rocznicę Skautingu, w 2011 Związku Harcerstwa Polskiego, natomiast w tym roku przypadają 100 urodziny Chorągwi Łódzkiej – powiedziała do zebranych hm. Gabarczyk – nie tylko w Zgierzu, również druhny i druhowie w Pabianicach, Kutnie czy Skierniewicach świętują 100 urodziny. W 1912 r. swoją działalność rozpoczęło większość drużyn. Cieszymy się bo to właśnie nam przypadło w udziale obchodzić setne urodziny ZHP.

- A ja Wam gratuluję tych 100 lat, nie zawsze łatwych – powiedział do zebranych poseł na Sejm Artur Dunin - i życzę kolejnych nie stu, a przynajmniej dwustu lat, ponieważ wasza przyszłość to również w dużej mierze nasza przyszłość. Z wielką radością obserwuję młodych ludzi, którzy cały czas chętnie wstępują w Wasze szeregi.

Prezydent Zgierza Iwona Wieczorek również pogratulowała tego ważnego jubileuszu i życzyła zgromadzonym kolejnych udanych lat działalności. W imieniu Radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego życzenia harcerzom przekazała Bożena Ziemniewicz.
Licznie zgromadzona młodzież najbardziej czekała na komendę: „Całość na moją komendę.. Baczność! Gromadami, Drużynami, Szczepami na miejsce zajęć rozejść się...”

Po uroczystym apelu harcerze ze Zgierza przygotowali dla zgromadzonych bardzo wiele atrakcji. Dużym powodzeniem cieszył się przygotowany przez Patrol z Budziszewic 43 ZDHS „Parasol” pokaz technik samoobrony. HGR „Adrenalina” oraz HKR „Adrenalina” przygotowały pokaz ratowniczy który można było oglądać w punkcie pierwszej pomocy. Dla dzieci harcerze przygotowali wiele zabaw, dużym zainteresowaniem cieszyły się gry harcerskie i zuchowe. Odbył się również pokaz Zgierskiej Grupy Motocyklowej „Czarne Orły”.

100 lecie Hufca ZHP Zgierz

zdjęć w galerii: 23
przejdź do galerii

czytano: 2531 razy

źródło: wirtualnyzgierz.pl

Strona główna
Artur Dunin - poseł na Sejm RP