Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego
O mnie
Szczęśliwy ojciec dwóch synów  - Sebastiana  i Maćka. Absolwent Akademii Górniczo - Hutniczej ...
Bezpłatne konsultacje prawne

"Księżackie Jadło" 2012

Strona główna » Aktualności » "Księżackie Jadło" 2012

wielkość tekstu:A | A | A

 

            9 września 2012 roku już od samego rana w Łowiczu dało się wyczuć bardzo specjalną atmosferę związaną z corocznym Festiwalem Zdrowej Żywności odbywającym się pod nazwą „Księżackie Jadło”. Goście jak zawsze dopisali, zarówno Stary jak i Nowy Rynek stopniowo zapełniał się kolejnymi mieszkańcami nie tylko z Łowicza.

            Zanim jednak rozpoczęły się przewidziane w programie festiwalu występy, wyróżnienie w postaci Gwiozdy Łowickiej otrzymała Bronisława Skwarna, twórczyni ludowa z Błędowa, która od kilkudziesięciu lat zajmuje się haftem koralikowym. Pani Bronisława była bardzo wzruszona i widać było, że łezka zakręciła się w oku. Swoją Gwiozdę otrzymał również słynny, propagujący od wielu lat muzykę i stroje regionalne, zespół Mazowsze. Przypomnijmy, że Gwiozda Łowicka jest wyróżnieniem, którą otrzymują osoby lub instytucje zasłużone dla księżackiej kultury ludowej. Jako pierwszych uhonorowano gwiozdą Janusza Kaźmierczaka, znanego starszemu pokoleniu akordeonistę Wesołego Autobusu oraz pośmiertnie Wandę i Juliana Brzozowskich, twórców muzeum ludowego w Sromowie. Ci, którzy otrzymują Gwiozdę Łowicką, mają własną gwiozdę (okrągłą księżacką wycinankę) wmurowaną w uliczny bruk Starego Rynku.

            To właśnie uhonorowany Gwiozdą zespół Mazowsze rozpoczął kolejną edycję łowickiego Festiwalu Dobrej Żywności. Był to pierwszy występ tego tak znanego zespołu w Łowiczu w związku z czym przyciągnął bardzo dużo widzów, którzy olbrzymimi brawami docenili jego profesjonalizm. Dyrektor artystyczny Mazowsza  - Włodzimierz Izban – zadeklarował, że zrobi wszystko by wraz z zespołem częściej gościć w Łowiczu na występach. Publiczność pozostała przed sceną gdy zaraz potem wystąpili lokalni wokaliści z warsztatów wokalnych prowadzonych w Łowickim Ośrodku Kultury. Prawdopodobnie nie spodziewali się tak dużej liczby widzów, tym bardziej było to dla nich olbrzymie wyzwanie. Występ był udany i artyści zostali nagrodzony brawami.

Przybyli na festiwal goście mieli możliwość podziwiać cała masę najprzeróżniejszych stoisk prezentujących regionalne wyroby z wielu dziedzin życia. Każdy mógł spróbować swoich sił w pracach manualnych związanych z ginącymi zawodami, zorganizowane zostały bowiem specjalne warsztaty. Przy jednym z nich spotkaliśmy posła Artura Dunina, który… uczył się haftu.

 - dzisiaj nie jestem posłem, a po prostu Arturem Duninem – powiedział nam poseł Dunin nie przerywając pracy – odwiedzam festiwal co roku i dzisiaj postanowiłem spróbować swoich sił w nietypowym działaniu. Jak się dowiedzieliśmy poseł próbował swoich sił również jako rzeźbiarz, dlatego gratulujemy odwagi. Niezmiernie miło jest zobaczyć, że poseł to nie zawsze tylko polityk z telewizora, ale również normalny zwykły człowiek.

            Festiwal to nie tylko występy zespołów regionalnych, ale również rozstrzygnięcie konkursu na regionalną potrawę. Podczas każdej kolejnej edycji jest to zupełnie inna potrawa, w tym roku należało przygotować łowicką "pazibrodę" (jest to nieco zapomniana potrawa przygotowywana w rejonie Łowicza). Jak się okazało najsmaczniejszą Pazibrodę w Powiecie Łowickim przygotowują panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zielkowicach. W konkursie wzięło udział 10 Kół Gospodyń Wiejskich,  Drugie miejsce decyzją jury otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Kocierzewa, natomiast trzecie trzecie ex aequo Koło Gospodyń Wiejskich ze Strzelcewa i Błędowa. Rolę przewodniczącej komisji pełniła w tym roku Ewa Wachowicz, będąca gościem honorowym Księżackiego Jadła.

Tradycją festiwalu są pokazy kulinarne prezentowane przez osoby znane wszystkim z programów kulinarnych prezentowanych w mediach. W poprzednich latach potrawy przygotowywała między innymi Bożena Dykiel czy też Magda Gessler. W tym roku została zaproszona do zaprezentowania specjalnego pokazu kulinarnego była miss Ewa Wachowicz. Gwiazda przygotowała potrawę z kurczaka oraz bezowy tort z owocami, które były częstowała widzów. Podczas przygotowywania potraw opowiadała wiele anegdot z zakresu kulinariów, ale również nawiązywała do swojej wielkiej pasji, jaką jest obecnie wspinaczka wysokogórska. 

Kolejną gwiazdą był znany przede wszystkim osobom starszym piosenkarz Janusz Laskowski. Jego utwory porwały przede wszystkim osoby, którym słowa jego piosenek były doskonale znane, ale jak się okazało również wśród ludzi młodych są osoby znające niektóre utwory. Festiwal to również dużo dobrego humoru o czym przypomniał Marcin Daniec. Jak zawsze jeden z najlepszych polskich satyryków płynnie wtopił się w region używając nazwy "łowiczoniunio" czym zjednał sobie przybyłych gości. Publiczność gromkimi oklaskami nagradzała cięte żarty pod adresem Burmistrza Łowicza.

Niewątpliwą gwiazdą wieczoru był zespół Enej, który pojawił się na scenie przy energicznym aplauzie młodzieży licznie zebranej na Nowym Rynku. Świetny koncert zespołu spowodował, że doskonale bawili się widzowie w każdym praktycznie wieku. na scenie pojawił się przy aplauzie tabunu zebranych przy barierkach nastolatek.

Niewątpliwie można powiedzieć, że tegoroczny Festiwal Zdrowej Żywności „Księżackie Jadło 2012” był naprawdę imprezą bardzo udaną. Ładna pogoda spowodowała, że frekwencja była bardzo duża, goście przybyli nie tylko z samego  Łowicza i okolic, ale i dalszych regionów Polski. Organizatorzy zapraszają na następny festiwal już za rok.

 

Tekst tym razem: Piotr Ogrodowczyk

czytano: 2496 razy

źródło: Artur Dunin

Strona główna
Artur Dunin - poseł na Sejm RP