Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego
O mnie
Szczęśliwy ojciec dwóch synów  - Sebastiana  i Maćka. Absolwent Akademii Górniczo - Hutniczej ...
Bezpłatne konsultacje prawne

XIX Kongres Europejskiej Federacji Związków Pszczelarzy APISLAVIA

Strona główna » Aktualności » XIX Kongres Europejskiej Federacji Związków Pszczelarzy APISLAVIA

wielkość tekstu:A | A | A


W dniach 20 – 23 września 2012 roku w Pszczelej Woli odbył się XIX Kongres Europejskiej Federacji Związków Pszczelarzy APISLAVIA pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz XXX Ogólnopolskie Dni Pszczelarza.

Hodowcy pszczół z 18 krajów m. in. z Niemiec, Francji, Irlandii, Włoch, Austrii, Rosji, Turcji, Czech, Słowacji, Kazachstanu, Ukrainy i Białorusi oraz Polski spotkali się na wspomnianym XIX Kongresie APISLAVII w jedynym w naszym kraju Technikum Pszczelarskim.

W trakcie Kongresu odbyło się bardzo wiele wykładów i paneli dyskusyjnych dotyczących m. in. najnowszych metod zwalczania chorób i innych zagrożeń dla pszczół, jakości cukru i jego wykorzystania w pszczelarstwie, pasz i syropów w pszczelarstwie. Podczas sesji poświęconej apiterapii specjaliści omawiali m. in. zastosowanie miodu i innych produktów pszczelich w nowoczesnej profilaktyce zdrowotnej i kosmetycznej, wykorzystanie mleczka pszczelego we współczesnej terapii, propolis w profilaktyce i leczeniu chorób, działanie lecznicze miodów i możliwości ich praktycznego wykorzystania w medycynie czy też przygotowania kobiety do ciąży. Zorganizowane zostały również liczne wyjazdy do pasiek, którymi opiekują się członkowie Polskiego Związku Pszczelarskiego na Lubelszczyźnie. Była również możliwość obejrzenia pracowni pszczelarskich oraz zwiedzenia Instytutu Ogrodnictwa Oddziału Pszczelnictwa w Puławach.

Rozstrzygnięte zostały konkursy producentów na:

· miody pitne do 18 %

· napoje alkoholowo – miodowe powyżej 18%

· piwa miodowe

· etykietę na miód pszczeli

· opakowanie na miód pszczeli

· publikacji pszczelarskie

· wyroby woskowe

nagrodzonym i wyróżnionym jeszcze raz serdecznie gratulujemy.

Oficjalna część Kongresu i Dni Pszczelarza rozpoczęła się uroczystym przemarszem pocztów sztandarowych Wojewódzkich Związków Pszczelarzy i Kół Pszczelarzy oraz delegacji zagranicznych. Wśród licznie przybyłych na inaugurację gości był wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Poseł Artur Dunin, Główny Weterynarz Kraju Janusz Związek, sekretarz w Lubelskim Urzędzie Marszałkowskim - Artur Walasek, Wicewojewoda Lubelski Marian Starownik, gospodarz terenu Wójt Gminy Strzyżewice Jan Dąbrowski oraz Prezydent APIMONDII (Światowego Związku Pszczelarzy) Gilles Ratia.

„Serdecznie witam wszystkich znakomitych gości oraz pszczelarzy. To dla Nas bardzo ważne wydarzenie. Polska jest w czołówce europejskiego pszczelarstwa. Mamy się czym pochwalić przed całą Europą… – mówił witając obecnych Tadeusz Sabat Prezydent APISLAVII i Polskiego Związku Pszczelarskiego – na całym świecie pszczoły giną, a w Polsce rodzin przybywa. Giną tam gdzie stosuje się bardzo dużo środków chemicznych w rolnictwie. Tak stało się np. w Niemczech. Dziś jest tam tylko 700 tys. rodzin pszczelich, a 15 lat temu było ich 4,8 mln…”. Podczas XIX Kongresu Europejskiej Federacji Pszczelarzy Pan Tadeusz Sabat został ponownie wybrany Prezydentem APISLAVII. Serdecznie gratulujemy.

Po oficjalnym otwarciu na scenie zostały wręczone medale i wyróżnienia. Na mocy Postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego, na wniosek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali:

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i popularyzacji pszczelarstwa Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski - Tadeusz Sabat Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Józef Kołaczek Regionalny Związek Pszczelarzy Ziemi Piotrkowskiej z/s w Kocierzewach.

Prezydent RP Bronisław Komorowski przyznał również Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże za zasługi na rzecz rozwoju i propagowania pszczelarstwa, natomiast Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaczył odznaką Honorową Zasłużony dla Rolnictwa przedstawicieli zagranicznych: Cristiana Constantinescu Wiceprezydenta APISLAVII z Rumunii, Ludowita Gal Wiceprezydenta APISLAVII ze Słowacji, Juraja Toporcak ze Słowacji, Petera Maske Prezydenta Niemieckiego Związku Pszczelarzy, Ludeka Sojka z Czech oraz Vladimira Petrovich-Kamenkova z Białorusi. Honorową odznakę Zasłużony dla Rolnictwa otrzymali również pracownicy nauki oraz zasłużeni pszczelarze.

Następnie scena została oddana we władanie artystów. Jako pierwsi publiczność do wspólnej zabawy zachęcały białoruskie zespoły taneczno – wokalne z Mińska: „Skawysz” i „Suniczka” Po ich występie scena zaroiła się od pszczółek, biedronek i małych motyli z Brychawskiego Centrum Kultury „Kogel - Mogel”. Ponadto wystąpili: Zespół Śpiewaczy Kresowianki Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej, Soliści Centrum Kultury i Promocji w Piotrkowicach, Zespół Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA”, Grupa Taneczna „Melifea” z Pszczelej Woli oraz Agencja Artystyczna Scena Juno w Lublinie. Atrakcją główną wieczoru był występ zespołu „Bayer Full”.

Już za rok pszczelarze spotkają się na Światowym Kongresie APIMONDII, który odbędzie się w Kijowie.

XIX Kongres Europejskiej Federacji Związków Pszczelarzy ...

zdjęć w galerii: 16
przejdź do galerii

 

czytano: 2899 razy

źródło: Katarzyna Skonieczka

Strona główna
Artur Dunin - poseł na Sejm RP