Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego
O mnie
Szczęśliwy ojciec dwóch synów  - Sebastiana  i Maćka. Absolwent Akademii Górniczo - Hutniczej ...
Bezpłatne konsultacje prawne

Targi Na Styku Kultur po raz dziewiętnasty

Strona główna » Aktualności » Targi Na Styku Kultur po raz dziewiętnasty

wielkość tekstu:A | A | A

 Tylko w Łodzi możliwa jest sytuacja, kiedy Indianie rozmawiają z diabłem Borutą, górale spotykają się z pruskim wojakiem na granicy byłych trzech imperiów, a kolejarze ze Skierniewic bratają się z kowbojami. A wszystko w bajecznie kolorowej oprawie ludowych wycinanek i wyrobów rzemieślniczych, wśród stoisk uginających się pod ciężarem regionalnych wędlin, serów, ciast i nalewek. Tak bywa na targach „Regiony Turystyczne Na Styku Kultur”, które w dniach 22-24 lutego odbyły się w hali wystawienniczej MTŁ przy al. Politechniki 4. W imprezie wzięło udział ponad 120 wystawców, zaś regionem partnerskim była Sądecczyzna. 

Goście wchodząc na halę wystawienniczą w pierwszej kolejności odwiedzali stoisko regionu łódzkiego. Było ono bardzo rozbudowane. W pierwszej części prezentowali się: stolica województwa czyli Łódź (szczególny nacisk położono na Rok Tuwima i zapraszano do odwiedzenia miejsc związanych z wielkim poetą) oraz region łódzki poprzez      
Departament Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Łódzkiego i Parki Krajobrazowe Województwa Łódzkiego. Zapraszano tu do uprawiania turystyki aktywnej: kajakowej, rowerowej, konnej. 
Druga część stoiska, zorganizowana przez wojewódzkie biuro Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (Departament Funduszy Obszarów Wiejskich), obejmowała ofertę lokalnych grup działania z całego województwa. Były tu propozycje wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych, tradycyjne wyroby ludowe oraz wspaniałe kulinaria. Ponadto prezentowały się parki edukacyjne i rozrywkowe: ZOO Safari w Borysewie, Mikrokosmos w Ujeździe, Skansen Kultury Polskiej w Nagawkach z Doliną Skrzatów i Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Zainteresowanym turystyką na wsi rozdawano katalog gospodarstw agroturystycznych, które uczestniczyły w konkursie „Złota Grusza” (coroczny konkurs wyłaniający najlepsze gospodarstwa agroturystyczne w regionie). 
Na oddzielnym stoisku Departament Polityki Regionalnej promował inwestycje turystyczne, które powstały w regionie dzięki funduszom unijnym. 
Stoiska odwiedziło wielu gości, m.in. Ryszard Bonisławski – senator RP, Witold Stępień -  Marszałek Województwa, Artur Dunin – poseł RP, Marcin Bugajski – członek Zarządu Województwa.  
Otwarcia targów dokonał Ryszard Bonisławski senator RP i przedstawiciele ogólnopolskich organizacji turystycznych z Rafałem Szmytke - Prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej na czele. W czasie otwarcia wypowiadało się wielu zaproszonych gości m.in.Dariusz Klimczak – członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Bartłomiej Wojdak – dyrektor Biura Promocji Łodzi, Sylwester Pawłowski – prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego. 
Targom towarzyszyły liczne konferencje. Zaprezentowano projekt Europejskiej Sieci Tras Rowerowych Eurovelo, który planowany jest do realizacji w latach 2014-2020, a w jednej z części ma przebiegać przez Łódzkie. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele jednostek gmin i powiatów samorządu terytorialnego, przez które planowana trasa prowadzi (m.in.: przez Kutno, Łęczycę, Lutomiersk, Łódź, Rzgów i Tuszyn, Sulejów, Żarnów) oraz pracownicy Biura Planowania Przestrzennego WŁ.  Moderatorem wydarzenia był Ryszard Kaliński – dyrektor DKFSiT. Wstępem do konferencji była prezentacja senatora Ryszarda Bonisławskiegona temat systemu szlaków rowerowych w województwie łódzkim. Następnie dr hab. inż. Andrzej Zalewski przybliżył idee Projektu EuroVelo, dr inż. Paweł Kowalski pokazał jak można wykorzystać Geoportal do turystyki rowerowej, a koordynator projektu w Polsce - Marek Zamana zaprezentował jak trasa ma przebiegać w Łódzkiem oraz przedstawił szczegółowy harmonogram realizacji Projektu na lata 2013-2020 (do budowy trasy mogą zostać wykorzystane fundusze unijne związane z Transeuropejską Siecią Transportu Drogowego dotyczące alternatywnych sposobów transportu).
Cały projekt pozwoli zaistnieć Łódzkiemu w systemie europejskich tras rowerowych.  
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego przygotowała konferencję, na której zespół łódzkich naukowców zprof. Bogdanem Włodarczykiem – dyrektorem Instytutu Geografii Miast i Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego na czele, przedstawili wyniki badań ruchu turystycznego w regionie na 2012 r. Badania finansowały samorządy wojewódzki i miasta Łodzi.  
Ważny temat minionego roku – zabezpieczenie powrotów turystów polskich do kraju po upadku biur turystycznych,  spowodował zwołanie Forum Organizatorów Turystyki i Agentów Turystycznych, na którym Marek Traczyk z Ravel Trade Gazette na zaproszenie Izby Turystyki RP przedstawił temat „Zabezpieczenia na rzecz klientów, a turystyczny Fundusz Gwarancyjny”.
Wieczorem na Gali Wystawców ogłoszono wyniki konkursu na najlepszą prezentację targową. Zwyciężyło stoisko Centralnego Łuku Turystycznego. Senator Ryszard Bonisławski wręczył Jackowi Ziółkowskiemu (na targach był szlachcicem-diabłem Borutą) stosowną statuetkę. Z roku na rok widoczna jest bardzo aktywna promocja północnego subregionu województwa łódzkiego.  
Tematom turystycznym towarzyszyły stoiska kulinarne związane z wojewódzkim etapem konkursu Polski Producent Żywności (organizatorem był Departament Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego WŁ). Nagrody wręczał Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. 
Sobota i niedziela były dniami największej frekwencji mieszkańców Łodzi i regionu. Przez stoiska przewinęło się tysiące odwiedzających. Wszystkie nowości w postaci map, folderów, kalendarzy i materiałów promocyjnych rozeszły się błyskawicznie. Ogromnym powodzeniem cieszyły się tematyczne mapy atrakcji turystycznych, katalogi gospodarstw agroturystycznych, mapy szlaku konnego czy też propozycje wycieczek przyrodniczych po parkach krajobrazowych oraz oferty turystyki aktywnej. Odwiedzający uczestniczyli w tematycznych konkursach, mogli pośpiewać piosenki turystyczne i ludowe. W sobotnie popołudnie na stoisku regionu zagrał półgodzinny koncert łódzki zespół Pawła Samokhina.  
Łódzkie targi turystyczne skierowane są przede wszystkim do mieszkańców województwa. Na nich pokazano, że Łódzkie jest atrakcyjnym regionem turystycznym. Za rok będzie jubileuszowa – już XX letnia edycja Na Styku Kultur. W kuluarowych rozmowach w czasie targów mówiono, że jest to okazja aby pokazać Łódzkie jeszcze bardziej atrakcyjnie. 
Zapraszamy za rok…          
Tomasz Dronka, Michał Jagiełło

Targi Turystyczna "Na Styku Kultur"

zdjęć w galerii: 28
przejdź do galerii
  •  

czytano: 2491 razy

źródło: lodzkie.pl

Strona główna
Artur Dunin - poseł na Sejm RP