Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego
O mnie
Szczęśliwy ojciec dwóch synów  - Sebastiana  i Maćka. Absolwent Akademii Górniczo - Hutniczej ...
Bezpłatne konsultacje prawne

Wspólnie maszerowaliśmy dla Niepodległej

Strona główna » Aktualności » Wspólnie maszerowaliśmy dla Niepodległej

wielkość tekstu:A | A | A

Tegoroczne, Miejsko-Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Głownie składały się z trzech części.
 
W blasku słońca, prowadzeni przez Legionistów z Marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele, w którego postać wcielił się jeden z uczniów Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych rozpoczęli je uczniowie, dyrekcja i nauczyciele tej szkoły oraz uczniowie, dyrekcja i nauczyciele Gimnazjum Miejskiego w Głownie, do których dołączyły również reprezentacje uczniów pozostałych głowieńskich szkół: szkół podstawowych nr 1, 2 i 3, Liceum Katolickiego oraz Zespołu nr 1 im. Cebertowicza.
Na ul. Łowickiej kolumna uczniów i nauczycieli głowieńskich szkół połączyła się z uczestnikami mszy świętej odprawianej w intencji Ojczyzny w kościele Św. Jakuba, a następnie wspólnie z gospodarzami tegorocznych obchodów - Burmistrzem Głowna Grzegorzem Janeczkiem oraz Starostą Zgierskim Krzysztofem Kozaneckim udała się na pobliski Plac Wolności pod dąb posadzony przez mieszkańców Głowna w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 
 
W uroczystościach udział wzięli m.in. Posłowie RP: Artur Dunin i Cezary Olejniczak oraz Senator RP Andrzej Owczarek, przedstawiciele lokalnych i powiatowych placówek, instytucji, organizacji, związków kombatanckich, zwiazków zawodowych, partii politycznych, klubów sportowych, zakładów pracy i wielu mieszkańców Głowna. Po zasadniczej części uroczystości patriotycznych na Placu Wolności, w trakcie których złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę  niepodległości, jej uczestnicy wyruszyli w kolejny etap Marszu dla Niepodległej - do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyła się ostatnia część niepodległościowych obchodów.
Tutaj wzięli udział w ceremonii wręczenia tytułu "Zasłużony dla Miasta Głowna", który uchwałą Rady Miejskiej w Głownie z dnia 9 paździewrnika 2013 r. przyznany został pośmiertnie Tadeuszowi Kittlowi. To szczególne wyróżnienie odebrały córki uhonorowanego - Anna Podlecka i Małgorzata Romanowska. Zwieńczeniem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Głownie był spektakl w wykonaniu młodzieży z Gimnazjum Miejskiego w Głownie przygotowany pod kierunkiem Macieja Stępnia. 
 
Zasłużony dla Miasta Głowna

Tadeusz Kittel urodził się 30 maja 1914 r. w Pabianicach. Był najmłodszym dzieckiem Emilii i Paulina Kittlów. Dzieciństwo i młodość spędził w Łęczycy, gdzie ukończył seminarium nauczycielskie. Do wybuchu II wojny światowej pracował jako nauczyciel w Krzeczewicach koło Kowla na Wołyniu.

 W sierpniu 1939 r. został powołany do wojska. We wrześniu przekroczył granice z Węgrami, gdzie został internowany w obozie w Kisbodah skąd uciekł. W kwietniu 1940 r. przez Węgry, Jugosławię, Grecję i Turcję dostał się do Syrii, gdzie tworzyła się Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich, z którą przedostał się do Palestyny. Wraz z Brygadą przedostał się do Egiptu, a następnie do Libii. Brał udział w walkach o Tobruk jako żołnierz artylerzysta, brał udział w walkach pod Gazalą. Po kampanii afrykańskiej powrócił do Palestyny, gdzie awansował do stopnia podchorążego. W latach 1943-1944 w ramach II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa uczestniczył w Kampanii Włoskiej biorąc udział w krwawych walkach pod Monte Cassino, Anconą, Linią Gotów i Bolonią. Tadeusz Kittel został odznaczony za wszystkie akcje bojowe Krzyżem Walecznych, Medalem Wojska Polskiego, Krzyżem Monte Cassino, Gwiazdą za wojnę 1939-45, Gwiazdą Afryki, Gwiazdą Italii, awansowany do stopnia podporucznika. Z Głownem związał się na stałe od roku 1948, kiedy to postanowił wrócić do kraju z Anglii. Po przyjeździe do Głowna, gdzie mieszkali jego rodzice, poznał Barbarę Cywińską, z którą się ożenił. Podjął pracę jako nauczyciel najpierw w Szkole Podstawowej nr 2 oraz w Szkole Podstawowej nr 3, a następnie w Szkole Podstawowej nr 1, w której pracował aż do emerytury.

Tadeusz Kittel był wychowawcą wielu pokoleń głownian. Niewysoki, bardzo skromny, dowcipny, szalenie punktualny i obowiązkowy. Uczył matematyki w starszych klasach. Lekcje prowadził w sposób dostępny i zrozumiały. Swoją wiedze matematyczną często popierał ciekawostkami z życia. Był wymagającym nauczycielem, jednocześnie bardzo lubianym i darzonym szacunkiem przez młodzież i grono pedagogiczne. Chętnie uczestniczył w prelekcjach organizowanych przez szkoły, podczas których w sposób ciekawy opowiadał o czasach wojny, swoich przeżyciach i przygodach. Z młodzieżą pracował również w szkole wieczorowej i podczas wakacji na koloniach. Za pracę w szkolnictwie otrzymał nagrodę Ministerstwa Oświaty. Nawet będąc na emeryturze udzielał się jako wychowawca i społecznik. Zmarł 12 kwietnia 1992 r. w wieku 78 lat.

Z wnioskiem o uhonorowanie Pana Tadeusza Kittla tytułem „Zasłużony dla Miasta Głowna” wystąpił za posrednictwem radnej Magdaleny Szajder, Zarząd Koła Terenowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Głownie z prezesem Andrzejem Solarkiem.

Stypendium dla utalentowanej lekkoatletki

Podczas uroczystości w SP1 miał miejsce jeszcze jeden miły akcent. Senator RP Andrzej Owczarek wręczył specjalne stypendium uczennicy Szkoły Podstawowej nr 3 w Głownie, Aleksandrze Goszczyńskiej. Tym wyjątkowym wyróżnieniem doceniono talent i osiągnięcia sportowe głownianki.

Aleksandra Goszczyńska jest uczennicą klasy VI i jest wielokrotną reprezentantką szkoły i miasta w zawodach sportowych zarówno rangi powiatowej, jak i ogólnopolskiej. W roku szkolnym 2012/2013 Ola zajęła 5 miejsce w Polsce w finale Czwartków Lekkoatletycznych Mariana Woronina, które są odpowiednikiem Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski  - dla szkół podstawowych). Nie jest to jedyny taki sukces na koncie Oli. Rok wcześniej, w roku szkolnym 2011/2012 w tych samych zawodach zajęła 8 miejsce w Polsce. Ola ma prawdziwy talent w konkurencjach rzutowych i jest niezwykle pracowita. Obecnie trenuje lekkoatletykę w UKS „Trójka” Głowno oraz UKS „Błyskawica” Domaniewice. Trenuje rzut oszczepem i rzut młotem.

 

Burmistrz Głowna Grzegorz Janeczek serdecznie dziękuje:

- Dyrekcji, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Głownie za inicjatywę zorganizowania po raz kolejny i poprowadzenie "Marszu dla Niepodległej" oraz jego uatrakcyjnienie paradą Legionistów,
- Dyrekcji, uczniom i nauczycielom Gimnazjum Miejskiego w Głownie, w szczególności zaś młodym aktorom Teatru "Od Początku" oraz scenarzyście i reżyserowi spektaklu pt. "Długo oczekiwana", Panu Maciejowi Stępniowi,
- Autorce scenografii do spektaklu Pani Monice Wojtczak,
- Dyrekcji i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 1,
- Dyrekcji, pracownikom oraz orkiestrze dętej MOK,
- Dyrekcji i pracownikom MZK
oraz wszystkim pozostałym osobom zaangażowanym w organizację tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Głownie.

Obchody Święta Niepodległości w Głownie

zdjęć w galerii: 28
przejdź do galerii

czytano: 1676 razy

źródło: www.glowno.pl

Strona główna
Artur Dunin - poseł na Sejm RP