Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego
O mnie
Szczęśliwy ojciec dwóch synów  - Sebastiana  i Maćka. Absolwent Akademii Górniczo - Hutniczej ...
Bezpłatne konsultacje prawne

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Strona główna » Aktualności » Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

wielkość tekstu:A | A | A

Nawet dzieci wiedzą, jakie są nasze barwy narodowe. Ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że 2 maja przypada Dzień Flagi. Właśnie tego dnia bądźmy dumni z bieli i czerwieni, które są symbolem naszego narodu. 

 15 października 2003 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa grupy posłów PO) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m. in.Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii[2].

W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki, m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP[3]. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. 7.02.1831 Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej obok barw biało – czerwonych używane były także inne barwy. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski oraz bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.
Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Dnia 2 maja w 1945 r. polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäule oraz na Reichstagu w Berlinie. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja. Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

 

Święto Flagi

zdjęć w galerii: 6
przejdź do galerii

Święto Flagi 2 maja 2012 testowa

zdjęć w galerii: 13
przejdź do galerii

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

  Jedna była - gdzie? Pod Tobrukiem. Druga była - hej! Pod Narvikiem. Trzecia była pod Monte Cassino, A każda jak zorza szalona, biało - czerwona, biało-czerwona! czerwona jak puchar wina, ...
dalej

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Na Placu 11 Listopada w Łasku odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych popularyzujących wiedze o ...
dalej

 

czytano: 1319 razy

źródło: wikipedia

Strona główna
Artur Dunin - poseł na Sejm RP