Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego
O mnie
Szczęśliwy ojciec dwóch synów  - Sebastiana  i Maćka. Absolwent Akademii Górniczo - Hutniczej ...
Bezpłatne konsultacje prawne

"Dyplomacja polska podczas II wojny światowej" wystawa w Sejmie RP

Strona główna » Aktualności » "Dyplomacja polska podczas II wojny światowej" wystawa w Sejmie RP

wielkość tekstu:A | A | A

 Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk wziął dziś udział w uroczystym otwarciu wystawy „Dyplomacja polska podczas II wojny światowej”.  W wydarzeniu uczestniczył także pomysłodawca wystawy - minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Otwierając wystawę Cezary Grabarczyk zwrócił uwagę na jej niezwykłość. - Losy polskiej dyplomacji podczas II wojny światowej to istotna część historii Polski. Minister Radosław Sikorski tą wystawą przypomina nam, że losy Polaków, losy polskich dyplomatów, ale także działania prezydenta, rządu na uchodźstwie i całej dyplomacji zabezpieczyły rację stanu państwa polskiego – mówił wicemarszałek dziękując za organizację tej ekspozycji w budynku Sejmu.

Wystawa przedstawia sylwetki osób, które pisały historię polskiej dyplomacji, kopie dokumentów, traktatów.  Jak mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski –Polscy dyplomaci kontynuowali misję reprezentowania Polski podczas okupacji. Minister wspominał także o jednym z bohaterów wystawy - Polskim dyplomatą był m.in. Jan Karski, który jako kurier donosił państwom sojuszniczym o tym co się działo w okupowanej Polsce i o holokauście. Nasz dyplomacja doprowadziła do tego, że mimo, iż Polska na krótko zniknęła z mapy to pod koniec II wojny światowej odtworzenie niepodległej Polski było uważane przez mocarstwa za rzecz oczywistą – podsumował minister Spraw Zagranicznych.

Podczas uroczystości zaprezentowany został album „Dyplomacja polska podczas II wojny światowej”.  Ekspozycja przedstawia zawarte w nim unikatowe fotografie i dokumenty, które obrazują różnorodność zadań, przed którymi stanęło polskie MSZ po 1 września 1939 r. Materiały ikonograficzne zawarte w albumie „Dyplomacja polska w okresie II wojny światowej” związane są z misją MSZ i jego pracowników w latach 1939 – 1945. Fotografie i dokumenty prezentowane zarówno w publikacji jak i na wystawie przedstawiają m.in.: okoliczności polityczne i warunki materialne, w jakich funkcjonowało ministerstwo w okresie wojny, czołowe postacie służby dyplomatycznej i konsularnej oraz najważniejsze funkcje i działania resortu.
 

czytano: 1261 razy

źródło: sejm.gov.pl

Strona główna
Artur Dunin - poseł na Sejm RP