Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego
O mnie
Szczęśliwy ojciec dwóch synów  - Sebastiana  i Maćka. Absolwent Akademii Górniczo - Hutniczej ...
Bezpłatne konsultacje prawne

Marszałek Sejmu otworzyła wystawę - Polska na jaką zasłużymy

Strona główna » Aktualności » Marszałek Sejmu otworzyła wystawę - Polska na jaką zasłużymy

wielkość tekstu:A | A | A

 Marszałek Sejmu Ewa Kopacz otworzyła dziś wystawę przygotowaną z okazji 25. rocznicy wyborów parlamentarnych w 1989 r. zatytułowaną „Polska na jaką zasłużymy”. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele obu Izb Parlamentu oraz zaproszeni goście.

 Spotykamy się w przeddzień 25. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu i mimo, że nie były one w pełni demokratyczne to ich wynik przesądził o przyszłości Polski -  powiedziała marszałek Sejmu witając przybyłych gości.  Niewątpliwie rok 89 stanowił punkt zwrotny w historii Polski. Pierwszym zwiastunem nadchodzących przemian były obrady Okrągłego Stołu, a następnie wprowadzone zmiany w Konstytucji PRL i ordynacji wyborczej. W kwietniu strona opozycyjna odniosła pierwsze zwycięstwo. Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” został zarejestrowany, a tym samym przestał być nielegalna organizacją – dodała. Marszałek Sejmu wspomniała również o nadziei i entuzjazmie jakie towarzyszyły Polakom idącym do urn ćwierć wieku temu. O wierze w to, że są twórcami lepszej, nowej Polski - Po raz pierwszy od wielu lat poczuliśmy, że nasz los spoczywa naprawdę w naszych rękach. Ewa Kopacz mówiła także o 4 czerwca 1989 jako symbolu wolności  Ten dzień przeszedł do historii jako ten, w którym miliony Polaków zadały przy pomocy kartki wyborczej śmiertelny cios komunistycznej dyktaturze.  

Tytuł ekspozycji jest cytatem z rozmowy z Lechem Wałęsą dla pierwszego numeru „Tygodnika Solidarność” z 2 czerwca 1989 r.  Na wystawie zaprezentowanych jest blisko 300 eksponatów: plakaty, afisze, ulotki, rysunki satyryczne oraz dokumenty archiwalne. Większość z nich dotyczy kampanii wyborczej, głosowania oraz inauguracji obrad Sejmu i Senatu. Materiały zamykające ekspozycję przypominają formowanie się rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Wystawa przygotowana została przez Wydział Muzealiów Biblioteki Sejmowej przy współpracy z Archiwum Senatu, Muzeum Karykatury, Muzeum Niepodległości. Natomiast fotografii użyczyli Europejskie Centrum Solidarności, Agata Ciołek, Agencja Epoka, Agencja Forum, PAP/NAC a projekt plastyczny wykonał Krzysztof Burnatowicz.

Polska na jaką zasłużymy - wystawa w Sejmie RP

zdjęć w galerii: 14
przejdź do galerii


 

czytano: 1532 razy

źródło: sejm.pl

Strona główna
Artur Dunin - poseł na Sejm RP